GS1- systemet

Om GS1-systemet

I GS1-systemet ingår streckkoder, e-handelsmeddelanden och EPC – vår standard för RFID. De ger, förutom möjlighet till effektiv lagerstyrning och automatiserade processer, även möjlighet till spårbarhet, patientsäkerhet och äkthetsbevisning. All utveckling sker på uppdrag och tillsammans med marknadens olika parter.

 
 

 

Identifiering

För att produkter och tjänster ska kunna särskiljas och identifieras ges de ett GS1-nummer. Detta används bl a för numrering av platser och pallar samt för märkning av för- packningar med t ex artikelnummer.

 

Informationsbärare

För att ett GS1-nummer ska kunna avläsas maskinellt överför man det till en informationsbärare, t ex en streckkod eller en RFID-tagg (avläses med hjälp av radiovågor).

 

Elektronisk handel

GS1 skapar standardiserade processer för överföring av information vid elektronisk handel, från partsinformation, pris, artikelinformation och order till faktura.

 

Skriv ut